niedziela, 26 lipca 2015

Wiewiórka pospolita

Witajcie!
Dzisiaj będzie o wiewiórkach pospolitych.
Te ssaki zapadają w sen zimowy!
Ten gryzoń jest także nazywany "Wiewiórką rudą", ponieważ występuje zazwyczaj w kolorze rudym.

WYSTĘPOWANIE
Wiewiórki te występują w Europie       i Azji. W Polsce zamieszkują parki     i lasy liściaste i iglaste.

TROCHĘ O WIEWIÓRCE
Jej długość ciała zazwyczaj wynosi od 20-24cm, a ogon 17-20cm, czyli ogon jest prawie tej samej wielkości co zwierzę. Te wiewiórki są typowymi ssakami nadrzewnymi.

KOLORYSTYKA
Grzbiet wiewiórki ma kolor rudego lub ciemnobrązowego lub ciemnego rudego. (Brązowe wiewiórki to rzadkość. Widziałeś! To masz szczęście.) Brzuch jest za to biały. Wiewiórki żyjące w Karpatach      i Sudetach mają kolor sierści ciemniejszy. Na zimę wszystkie wiewiórki zmieniają kolor na popielaty.

TRYB ŻYCIA
W dziupli ma swoje zapasy, zamieszkuje gniazda ptaków lub buduje je sama. Gniazda te buduje w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Buduje je z trawy i drobnych gałązek i wyściela mchami. Gniazda te mają jeden wejściowy otwór. Jest aktywna w dzień.


ŻYWIENIE I ZACHOWANIE
Jej pożywienie stanowią nasiona, pędy, grzyby, owoce, ale także owady, jaja i pisklęta. Gromadzi zapasy żywności, np. zakopując nasiona – przyczynia się w ten sposób do rozsiewu nasion drzew. Zaobserwowano też, że na gałęziach drzew suszy grzyby. Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków – stabilizuje kierunek lotu. Ostre pazury pomagają jej wspinać się po drzewach.

ROZMNAŻANIE
Ciąża trwa 38–39 dni. Samica rodzi w jednym miocie od 2 do 7 młodych. W ciągu roku wydaje zwykle 2–3 mioty. Młode rodzą się ślepe, otwierają oczy dopiero po miesiącu. Matka karmi je mlekiem przez 8 tygodni. Dojrzewają płciowo po 10–12 miesiącach życia. Wiewiórka żyje na wolności około 5 lat.

UWAGA!!! WIEWIÓRKI SĄ NOSICIELAMI WŚCIEKLIZNY!!!

OCHRONA
W Polsce te wiewiórki są pod ochroną częściową. Na Wyspach Brytyjskich oraz w północnych Włoszech wiewiórka pospolita zagrożona jest z powodu ekspansji wiewiórki szarej, inwazyjnego gatunku sprowadzonego z Ameryki Północnej. Wypiera on rodzimy takson konkurując o zasoby środowiska oraz z powodu roznoszenia śmiertelnego dla wiewiórki pospolitej wirusa Squirrel poxvirus.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz