Witajcie,
Dzisiaj opowiem o Okapi- zwierzęciu, którego los pokarał dziwnym wyglądem. Posłuchajcie.
TROCHĘ O OKAPI
Okapi to ssak z rodziny żyrafowatych. Zamieszkuje centralną Afrykę.
Zamieszkuje wyłącznie lasy Ituri.Nazwa pochodzi z języka afrykańskiego plemienia Mbuba. Od 1932 roku okapi jest pod ochroną.
CHARAKTERYSTYKA
Chociaż na nogach ma pręgi przypominające futro zebry, jest bardziej spokrewniony z żyrafą.Okapi mają ciemne grzbiety i poziome, białe pręgi na przednich i tylnych kończynach, upodabniające je z daleka do zebr. Kształt ciała jest podobny do żyrafy, z tym że okapi ma znacznie krótszą szyję. Obydwa gatunki mają bardzo długie (około. 35 cm), giętkie, niebieskie języki, których używają by zerwać liście i pąki z drzew. Język jest wystarczająco długi, by zwierzę mogło umyć swoje powieki i czyścić uszy. Okapi jest jednym z niewielu ssaków, które mogą lizać swoje własne uszy. Samce okapi mają krótkie, pokryte skórą różki. Posiadają duże uszy, które pomagają im wykryć ich największego wroga - lamparta. Okapi osiągają 1,9 do 2,5 m długości i 1,5 do 2,0 m wysokości w kłębie. Ogon ma długość 30 do 42 cm. Ich waga mieści się w granicach 200 do 270 kg. Samce są większe od samic.
ŻYWIENIE
Okapi żywią się liśćmi drzew i pąkami, trawami, paprotnikami, owocami i grzybami. Wiele z gatunków roślin, którymi żywią się okapi są trujące dla ludzi. Zbadanie kału okapi wykazało, że zjadają również węgiel drzewny z drzew spalonych przez pioruny.
ROZRÓD
Samica rodzi tylko jedno młode, po ciąży trwającej 14-15 miesięcy. Po uzyskaniu samodzielności młode odchodzi od matki i rozpoczyna samodzielny tryb życia. Zwierzęta łączą się w pary jedynie podczas godów.
CIEKAWA HISTORIA OKAPI
Był znany od wieków starożytnym Egipcjanom. Wkrótce po jego odkryciu przez Europejczyków w Egipcie został odnaleziony wyrzeźbiony w starożytności wizerunek tego zwierzęcia. Niektórzy egiptolodzy uważają, że postać Seta przedstawia człowieka z głową okapi. Przez wiele lat Europejczycy przebywający w Afryce słyszeli o zwierzęciu nazywanym afrykańskim jednorożcem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz