poniedziałek, 22 czerwca 2015

Wyrak upiór


Witajcie,
Dzisiaj zapoznam Was z ciekawym zwierzakiem Wyrakiem upiorem.
WYRAK UPIÓR
Jest to ssak z rodziny naczelnych, czyli z rodziny małp. W skrócie to mini małpka.
Zamieszkuje on w lesie Celebesu, ale jednak widziano go w podmiejskich ogrodach.

CHARAKTERYSTYKA
Dzięki bardzo długim nogom to niewielkie zwierzę może skakać między drzewami na odległość 6 m (przy długości ciała ok. 20 cm). Ma on także ogon, dłuższy dwukrotnie od niego samego. To zwierzę jest aktywne nocą. Jest owadożercą. Najczęstsze kolory sierści to: brązowy, rudawo-żółty.
Ciekawe jest o nim to, że śpi on z jednym okiem otwartym, a jego jedno oko ma średnicę 3cm.

Skoro, że jest z rodziny wyrakowatych, to też znaczy, że jest spokrewniony z Wyrakiem Sundajskim i Filipiskim.


niedziela, 21 czerwca 2015

Chomik Dżungarski

Witam!
Dziś przedstawię wszystkim ciekawostki i interesujące rzeczy o zwierzęciu, chomiku dżungarskim.
CHOMIK DŻUNGARSKI
Jest to rasa z rodziny chomikowatych (jest to ssak). Idealnie nadaje się do hodowania w domu. Sama mam już 5 chomika dżungarskiego i powiem jedno: to chomik, który nie gryzie, jest słodki i dożywa nawet do 3 lat. To długo jak na chomika, gdyż w porównaniu do chomika rozborowskiego (żyjącego max 1,5 roku).
Pierwszy osobnik tego gatunku został znaleziony w Chinach, w mieście Dżungaria skąd też jego nazwa.

KOLORYSTYKA
Ten gatunek jest bardzo charakterystyczny, dlatego że ma długą pręgę na grzbiecie (podobnie jak chomik chiński). Jednak kształt jego ciała jest najbardziej zaokrąglony. W porównaniu do innych, żyjących chomików jest niewielki (przeciętna długość ciała to 9cm, samiec 10cm, a samica 7cm). Także są lekkie od 30 do 40g (chyba, że jest tłusty to waży więcej). Ma bardzo krótki ogon i łapki, które są prawie niewidoczne.

POŻYWIENIE
Chomiki dżungarskie bardzo lubią jeść czekoladę, lecz nie powinny tego jeść, ponieważ ich układ trawienny jej nie trawi. Ale jednak jak damy mu odrobinkę zlizać z palca, raz na pół roku lub rzadziej, wierzcie mi nic mu się nie stanie. Idealnym pożywieniem dla chomika są orzechy, pestki dyni, słonecznik i od czasu do czasu można mu zerwać i umyć koniczyny. UWAGA!!! Nie wolno dawać więcej niż 5 listków świeżej koniczyny, gdyż chomik może zachorować na biegunkę lub jeszcze gorzej mokry brzuszek.(suchej koniczyny można dać więcej)

Najlepiej wybrać...
Chomika, który ma co najmniej 6 tygodni życia, gdyż młodszy tak jak w moim przypadku może zdechnąć.
Po 8 tygodniu życia można zacząć dawać chomikowi np.marchewkę (ugotowaną lub surową). Jeśli wcześniej ją dasz to chomik może zdechnąć, ponieważ jego układ trawienny jest jeszcze nieprzystosowany do takich rzeczy.